• Mateusz Zbaraszewski

Jak latać dronem w Szwecji (2021)

Zabierając drona do Szwecji trzeba sprawdzić jakie zasady obowiązują w tym kraju. Nie będę pisał o ogólnych zasadach europejskich, gdyż pewnie je znacie ;) Napiszę, na co trzeba zwrócić uwagę, aby latanie było bezpieczne dla nas i innych. Przedstawię również ważne informacje dla fotografów, którzy będą chcieli uchwycić piękne krajobrazy z powietrza i je później opublikować w sieci.


Ubezpieczenie OC


Czy ubezpieczenie od drona jest obowiązkowe? Tak, w przypadku komercyjnych lotów dronem. W przypadku prywatnego użytkowania dronów o masie do 20 kg nie jest wymagane ubezpieczenie. Jednak Szwedzki Urząd Lotniczy zaleca (ja również ;)) wykupienie ubezpieczenia na drona.Publikacja zdjęć


Coś dla fotografów czy filmowców. Jeśli chcesz opublikować swoje ujęcia z drona czy to na Facebook czy YouTube, to potrzebujesz pozwolenia od Lantmäteriet. Organ ten jest odpowiedzialny za ochronę danych geograficznych. Aby uzyskać pozwolenie, musisz wypełnić formularz a następnie przesłać swoje nagrania, aby agencja mogła je przejrzeć.

Aby przypadkowo nie rozpowszechniać materiałów, takich jak zdjęcia lub filmy zawierające poufne informacje, musisz złożyć wniosek o zezwolenie na dystrybucję.


Link do formularza znajdziecie tutaj

Link do formularza beta z obsługą map tutaj


Lantmäteriet zajmuje się pozwoleniami na dystrybucję gruntów. Jeśli jest to morze, to trzeba się skontaktować również z Sjofartsverket czyli do Szwedzkiej Administracji Morskiej.


Aby ubiegać się o zezwolenie od Szwedzkiej Administracji Morskiej zdjęcia muszą być wykonane przede wszystkim na szwedzkim terytorium morskim, z wyjątkiem jezior, cieków wodnych i kanałów.


Każdy, kto umyślnie lub przez niedbalstwo rozpowszechnia zbiór informacji geograficznej bez wymaganego zezwolenia, podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności do jednego roku.Jak i gdzie możemy latać?Jeśli chcesz latać w strefie kontrolowanej, nie potrzebujesz specjalnego zezwolenia, o ile dron nie leci szybciej niż 90 km/h, nie wyżej niż 50 metrów nad ziemią i w odległości minimum 5 km od pasa startowego lotniska. Jeśli chcesz latać bliżej lotniska musisz poprosić kontrolę ruchu lotniczego o pozwolenie i przestrzegać