top of page

Jak latać dronem w Szwecji (2021)

Zaktualizowano: 29 wrz 2021

Zabierając drona do Szwecji trzeba sprawdzić jakie zasady obowiązują w tym kraju. Nie będę pisał o ogólnych zasadach europejskich, gdyż pewnie je znacie ;) Napiszę, na co trzeba zwrócić uwagę, aby latanie było bezpieczne dla nas i innych. Przedstawię również ważne informacje dla fotografów, którzy będą chcieli uchwycić piękne krajobrazy z powietrza i je później opublikować w sieci.


Ubezpieczenie OC


Czy ubezpieczenie od drona jest obowiązkowe? Tak, w przypadku komercyjnych lotów dronem. W przypadku prywatnego użytkowania dronów o masie do 20 kg nie jest wymagane ubezpieczenie. Jednak Szwedzki Urząd Lotniczy zaleca (ja również ;)) wykupienie ubezpieczenia na drona.Publikacja zdjęć


Coś dla fotografów czy filmowców. Jeśli chcesz opublikować swoje ujęcia z drona czy to na Facebook czy YouTube, to potrzebujesz pozwolenia od Lantmäteriet. Organ ten jest odpowiedzialny za ochronę danych geograficznych. Aby uzyskać pozwolenie, musisz wypełnić formularz a następnie przesłać swoje nagrania, aby agencja mogła je przejrzeć.

Aby przypadkowo nie rozpowszechniać materiałów, takich jak zdjęcia lub filmy zawierające poufne informacje, musisz złożyć wniosek o zezwolenie na dystrybucję.


Link do formularza znajdziecie tutaj

Link do formularza beta z obsługą map tutaj


Lantmäteriet zajmuje się pozwoleniami na dystrybucję gruntów. Jeśli jest to morze, to trzeba się skontaktować również z Sjofartsverket czyli do Szwedzkiej Administracji Morskiej.


Aby ubiegać się o zezwolenie od Szwedzkiej Administracji Morskiej zdjęcia muszą być wykonane przede wszystkim na szwedzkim terytorium morskim, z wyjątkiem jezior, cieków wodnych i kanałów.


Każdy, kto umyślnie lub przez niedbalstwo rozpowszechnia zbiór informacji geograficznej bez wymaganego zezwolenia, podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności do jednego roku.Jak i gdzie możemy latać?Jeśli chcesz latać w strefie kontrolowanej, nie potrzebujesz specjalnego zezwolenia, o ile dron nie leci szybciej niż 90 km/h, nie wyżej niż 50 metrów nad ziemią i w odległości minimum 5 km od pasa startowego lotniska. Jeśli chcesz latać bliżej lotniska musisz poprosić kontrolę ruchu lotniczego o pozwolenie i przestrzegać podanych przez nią zasad.


W pobliżu następujących lotnisk wojskowych Twój dron nie powinien lecieć wyżej niż 10 metrów: Karlsborg, Linköping / Malmen, Linköping / SAAB,

Luleå / Kallax, Ronneby, Såtenäs, Uppsala, Vidsel, Visby, Hagschult i Jokkmokk.


Wokół heliportów należy zachować odległość 1 kilometra.


Zabronione jest używanie drona podczas akcji ratowniczych.


Stałe obszary ograniczeń:

  • więzienia

  • elektrownie jądrowe

  • obszary przyrodnicze

  • obszary wojskowe.

Aby móc latać w ich obrębie, wymagane jest zezwolenie od Szwedzkiej Agencji Transportu. Na mapie dronów LFV możesz zobaczyć, gdzie znajdują się obszary stałego ograniczenia.


Bezpieczne odległości muszą być zawsze dobrane tak, aby żadne inne osoby, zwierzęta lub przedmioty nie były niepokojone lub zagrożone.


Wszystkie loty w obszarach o ograniczonym dostępie, parkach narodowych i strefach zastrzeżenia, wymagają pozwolenia i złożenia w tym celu wniosku.


Ale osobom prywatnym nie udziela się zgody na loty rekreacyjne lub loty, które można uznać za względy komercyjne (np. w celu odsprzedaży nakręconych materiałów). Dlatego ważne jest, aby do wniosku dołączyć opis zlecenia lub umowę o współpracy, która potwierdza cel lotu.


Od 1 stycznia 2022 będą pobierane opłaty za złożenie wniosku o pozwolenie w strefach zastrzeżonych.Latanie w Szwecji zgodnie z STS - co trzeba zrobićJeśli chodzi o latanie ze standardowym scenariuszem, to tej pory nie otrzymałem informacji od Szwedzkiego Urzędu Transportu, ale na ich stronie można znaleźć poniższą informację o lataniu z STS:


Jeśli chcesz latać w Szwecji zgodnie z którymkolwiek ze standardowych scenariuszy opublikowanych przez EASA, do Szwedzkiej Agencji Transportu należy przesłać następujące dokumenty:

  • kopię deklaracji przesłanej do właściwego organu w kraju, w którym jesteś zarejestrowanym operatorem

  • kopię potwierdzenia od tego samego organu.

  • Opis obszaru w Szwecji, na którym lot ma się odbyć, oraz, w razie potrzeby, zmienioną analizę ryzyka zawierającą zaktualizowane środki łagodzące dostosowane do danego obszaru. Dotyczy to głównie zagrożeń uznawanych za specyficzne dla lokalnej przestrzeni powietrznej, klimatu i terenu, a także sposobu zaludnienia obszaru.

Wyżej wymienione dokumenty należy wysłać na adres e-mail Szwedzkiego Urzędu Transportu luftfart@transportstyrelsen.se lub listownie do Szwedzkiego Urzędu Transportu, SE-601 73 Norrköping, Szwecja. W tytule maila należy napisać, że deklaracja STS jest z poza Szwecji. Po otrzymaniu dokumentacji przez urząd dostaniemy potwierdzenie na email.


Jeśli macie pytania, piszcie w komentarzach i życzę udanych lotów

i ciekawych krajobrazów ;)


Przydatne linki:


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page