top of page

Jak latać dronem w Grecji (2021)

Zaktualizowano: 11 kwi 2022

Planujesz wyjazd do Grecji? Przejrzysta woda, piękne widoki, które warte są uchwycenia z powietrza. A więc co musisz wiedzieć o lataniu dronem w Grecji?


Ubezpieczenie OC


Musisz mieć ubezpieczenie OC swojego drona w Grecji, jeśli waży 4 kg lub więcej i jest używany w celach prywatnych. Jeśli dron jest wykorzystywany w celach komercyjnych, to OC jest obowiązkowe niezależnie od wagi drona. Jeśli to możliwe, powinieneś również zabrać ze sobą przetłumaczoną wersję dowodu ubezpieczenia do Grecji. Ja osobiście zalecam mieć ubezpieczenie niezależnie od wymogów.Loty bez wymaganej zgody


W Grecji nie będziemy potrzebowali zgody na lot jeśli:


 1. Planujemy latać w strefie swobodnego latania (obszar całkowicie nieograniczony)

 2. Celem lotu jest rekreacja, tzn. osobiste zdjęcie/film, zwiedzenie, cel niezarobkowy

 3. Dron nie będzie latał wyżej niż 50 m AGL oraz nie będzie dalej niż 50 m od pilota.

 4. Jesteśmy osobą spoza Grecji tzn. nie posiadamy greckiego nr. PESEL


Lot bez wymaganej zgody - max 50 m !!!

Jeśli chcemy latać dalej niż 50 m, to będziemy musieli uzyskać autoryzację lotu. Aby ją uzyskać musimy wypełnić formularz dostępny tutaj.Uzyskanie zgody na lot powyżej 50 m


Tak jak pisałem wyżej, aby uzyskać zgodę, to musimy wypełnić formularz dostępny tutaj. Aby uzyskać informację o obowiązujących strefach w Grecji, musimy uruchomić aplikację Drone Aware. Jeśli jesteśmy turystą w Grecji, to nie zalogujemy się do Drone Aware, ale strefy możemy sprawdzać.

Następnie wybieramy miejsce w którym mamy zamiar latać. Kiedy już wybraliśmy miejsce lotu, to należy je zaznaczyć na mapie. Mamy tutaj do wyboru okrąg lub wielokąt. W lewym dolnym rogu ikonka zaznaczenia obszaru. Jak już zaznaczyliśmy obszar, to robimy zrzut ekranu (najlepiej w skali 1000 m lub 2000 m).Opcja rysowania

Zaznaczamy obszar

Następnie musimy uzyskać współrzędne tego miejsca. W tym celu musimy kliknąć na ikonkę w prawym górnym rogu (druga od góry).Następnie kopiujemy sobie wszystkie współrzędne (możemy je sobie zapisać w notatniku).


Współrzędne

Kiedy mamy już miejsce lotu, to zaczynamy wypełniać formularz. Do maila należy dołączyć screena z naszym zaznaczonym obszarem lotu. Kiedy już mamy uzupełniony formularz, to wysyłamy go na ten adres: info.dagr@hcaa.gr

W przypadku wniosków o loty profesjonalne/biznesowe wyślij e-mail na adres: public.relations1@mindigital.gr


Uwaga: HCAA nie będzie autoryzować wniosków o lot w obszarach o ograniczonym dostępie.


Jeśli Twoja prośba zostanie zatwierdzona, możesz zostać poinformowany o dodatkowych ograniczeniach dotyczących bezpieczeństwa Twojego lotu. Jeśli nie uzyskasz zgody w odpowiednim czasie, to nie możemy latać.

Musimy być dostępnym pod telefonem w przypadku ewentualnych połączeń alarmowych z jednostek ATC lub policji.


Musimy przestrzegać wszystkich zasad lotu, plus te wymienione poniżej:


 • max. wysokość 120 m

 • VLOS

 • latamy wyłącznie za dnia (w nocy latać nie możemy)

 • zakaz lotów w pobliżu lotnisk i lądowisk

 • nie latamy nad ludźmi, zaludnionymi obszarami w tym parkingami i ulicami

 • nie będziemy latać w niesprzyjających warunkach atmosferycznych

 • musimy posiadać przy sobie licencję oraz ubezpieczenie OC

 • pilot musi pozostać dostępny pod telefonem komórkowym co najmniej 30 minut przed lotem


Bezpieczne odległości i zakazy lotów


Grecja, podobnie jak każde państwo członkowskie EASA, wyznaczyła obszary geograficzne dronów, czyli obszary, na których drony nie mogą latać (np. parki narodowe, centra miast lub w pobliżu lotnisk) lub mogą latać tylko pod pewnymi warunkami.

Należy pamiętać, że nie wolno latać dronem w pobliżu lub w obszarze, w którym występuje sytuacja kryzysowa!


Należy zachować odległość 8 kilometrów od lotnisk. Oznacza to, że nie wolno latać na prawie każdej greckiej wyspie, która ma lotnisko, ponieważ wiele wysp jest dość małych. Jeśli chcemy latać bliżej, to jest to możliwe za pisemną zgodą greckich władz lotniczych.


Zakazy lotów dotyczą:

 • obiektów wojskowych

 • szpitali

 • więzień

 • obiektów rządowych.


Co więcej, zabrania się operowania dronem nad ludźmi, zaludnionymi obszarami, parkingami i drogami.


Właściciele nieruchomości (dotyczy to również hoteli) muszą wyrazić zgodę na start na ich terenie.


Należy przestrzegać praw osobistych.


Loty w rezerwatach przyrody i parkach narodowych możliwe są tylko za uprzednią zgodą.

W przypadku lotów nad stanowiskami archeologicznymi należy uzyskać zgodę Ministerstwa Kultury . Pamiętaj, że Grecy są tutaj bardzo surowi!
Dobrze wiedzieć


Warto przestrzegać w Grecji przepisów, bo z tego co się dowiedziałem, to w prawie każdym mieście w Grecji mówi się, że policja posiada wyszkolone ptaki drapieżne, które ściągną drona z powietrza, także ciekawie :DDrone Aware - GR - krótkie informacje


Jeśli nie musisz przesyłać planu lotu, to wystarczy sprawdzić, czy możesz latać w wybranym obszarze. Przed wylotem sprawdź swój lot w ostatniej chwili przed lotem. Jeśli latamy dłużej niż 30 min, to dobrą praktyką będzie ponowne sprawdzenie stref.


Jeśli DAGR wykaże, że istnieje ograniczenie w tym obszarze, to zdecydowanie nie wolno tam latać.


DAGR informuje o ograniczeniach znanych w każdym obszarze. Ale często się zmieniają . Strefa może być wyjątkowo „zamknięta” ze względów bezpieczeństwa lub z różnych innych powodów, takich jak imprezy sportowe, pożary, ćwiczenia wojskowe, zgromadzenia ludzi itp.

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam w planowaniu lotów w Grecji. Udanych kadrów ;)


Przydatne linki:
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

תגובה אחת


Dzięki za informacje. Mam mały problem ponieważ wysłałem zapytanie czy mogę latać bez zgłoszenia poniżej 50 metrów na adres info.dagr@hcaa.gr i dostałem taką odpowiedź:

Please use the updated link: http://www.ypa.gr/en/HCAA_UAS_FLT_request_editable.pdf, to get information and instructions to fill the application(s).

You have to request permission for any mission you intend to fly, no matter if it is going to be performed in a ‘Free’ flying zone or below 50 m (AGL).


Nie wiem jak to teraz traktować, to w końcu można czy nie można do tych 50 metrów latać bez zgłoszenia??

לייק
bottom of page