top of page

Jak latać dronem w Chorwacji (2021)

Dzisiaj na temat Chorwacja. Kraj pięknych krajobrazów, które z pewnością chcielibyśmy uchwycić z drona i cieszyć się tymi widokami po powrocie do kraju. Zanim jednak przejdziemy do latania, to warto się zapoznać z przepisami obowiązującymi w Chorwacji, ponieważ mimo ujednolicenia przepisów europejskich, to będą tutaj obowiązywały dodatkowe zasady lotów. Więc co należy zrobić?


Ubezpieczenie OC


Czy latając dronem w Chorwacji konieczne jest posiadanie ubezpieczenia OC?

Tak jest wymagane dla wszystkich dronów niezależnie od wagi. Trzeba wykupić ubezpieczenie, które będzie ważne w Chorwacji i obejmie wszystkie szkody dla osób trzecich. Musimy mieć przy sobie dowód ubezpieczenia, najlepiej w języku angielskim. Mając OC będziemy latać ze spokojną głową ;)


Rejestracja


 • Rejestracja na stronie AMC Portal

 • Wypełniamy formularz i czekamy na maila

 • Na adres civaa@crocontrol.hr wysyłamy PDF (rejestracja operatora i certyfikat kompetencji pilota)

 • Następnie otrzymujemy login i hasło do AMC Portal (tutaj uwaga, mamy 24 godziny na ustawienie nowego hasła). Ja na login i hasło czekałem ponad tydzień czasu.

 • Ściągamy aplikację AMC Portal - Musimy kliknąć prośbę o lot w miejscu, w którym się znajdujemy. Określamy promień lotu i jego wysokość. Rezerwujemy miejsce do lotu, a następnie musimy potwierdzić, że faktycznie znajdujemy się już w powietrzu. Aplikacja informuje o ograniczeniach w danym obszarze. W dalszej części pokażę jak wygląda sama aplikacja.

 • I to wszystko - możemy latać


Publikacja zdjęć i filmów w sieci


Z informacji, które udało mi się uzyskać jeśli zamierzamy robić zdjęcia lub nagrywać filmy i opublikować je chociażby w serwisie facebook czy instagram, to będzie wymagane pozwolenie od Chorwackiej Administracji Geodezyjnej – Državna Geodetska Uprava Możemy wysłać formularz wykorzystując aplikację zgłoszeniową dgu.gov.hr

Niestety z tego co się dowiedziałem uzyskanie takiej zgody jest niemożliwe dla osób spoza Chorwacji i zgodnie z obowiązującym prawem wykonywanie zdjęć lotniczych do celów prywatnych w miejscach publicznych na terytorium Chorwacji jest zabronione, nie możesz uzyskać zezwolenia jako osoba prywatna na wykonywanie zdjęć z drona.Co mieć na uwadze?


Trzeba zwrócić uwagę na strefy zakazu lotów w Chorwacji. A takimi strefami są:


 • Lotniska w promieniu 5 km

 • Bazy wojskowe w promieniu 5 km

 • Parki narodowe

 • Stadiony w sąsiedztwie infrastruktury krytycznej

 • Zakłady karne

 • Zgromadzenia publicznych


Aplikacja AMC Portal


Gdy otrzymamy już login i hasło, to logujemy się do AMC Portal.Następnie wybieramy miejsce na mapie, w którym będziemy chcieli latać. Jeśli w danym miejscu będą występować ograniczenia, to aplikacja nas o tym poinformuje w zakładce "Warnings!" Jak już mamy miejsce do latania, to określamy promień oraz wysokość na której będzie latał dron.

Kolejnym krokiem jest rezerwacja przestrzeni. Klikamy RPAS/UAS Reservation Request.

W kolejnym kroku widzimy to:

Ustalamy czas za jaki będziemy startować. Maksymalnie można ustawić 6 godzin. Do ustawienia mamy również czas trwania lotu.

W przypadku zatwierdzenia wniosku otrzymujemy powiadomienie i automatycznie otwierają się szczegóły nowej rezerwacji. Jeśli prośba o rezerwację z jakiegoś powodu nie zostanie zaakceptowana, to otrzymujemy powiadomienie ze szczegółami o odrzuceniu prośby.

Po otrzymaniu przez użytkownika akceptacji rezerwacji, aktywność można rozpocząć, wybierając opcję Request For Tactical Activation.


Jeśli nie ma przeszkód do wykonania czynności, operator AMC udzieli nam uprawnień do wykonania lotu.


Gdy już wylądujemy, to wystarczy zakończyć swój lot naciskając End Flight.


I to tyle jeśli chodzi o użytkowanie dronów w Chorwacji.


Udanych lotów ;)


Przydatne linki:


Strefy - mapa

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page