• Mateusz Zbaraszewski

Jak latać dronem w Chorwacji (2021)

Dzisiaj na temat Chorwacja. Kraj pięknych krajobrazów, które z pewnością chcielibyśmy uchwycić z drona i cieszyć się tymi widokami po powrocie do kraju. Zanim jednak przejdziemy do latania, to warto się zapoznać z przepisami obowiązującymi w Chorwacji, ponieważ mimo ujednolicenia przepisów europejskich, to będą tutaj obowiązywały dodatkowe zasady lotów. Więc co należy zrobić?


Ubezpieczenie OC


Czy latając dronem w Chorwacji konieczne jest posiadanie ubezpieczenia OC?

Tak jest wymagane dla wszystkich dronów niezależnie od wagi. Trzeba wykupić ubezpieczenie, które będzie ważne w Chorwacji i obejmie wszystkie szkody dla osób trzecich. Musimy mieć przy sobie dowód ubezpieczenia, najlepiej w języku angielskim. Mając OC będziemy latać ze spokojną głową ;)


Rejestracja


  • Rejestracja na stronie AMC Portal

  • Wypełniamy formularz i czekamy na maila

  • Na adres civaa@crocontrol.hr wysyłamy PDF (rejestracja operatora i certyfikat kompetencji pilota)

  • Następnie otrzymujemy login i hasło do AMC Portal (tutaj uwaga, mamy 24 godziny na ustawienie nowego hasła). Ja na login i hasło czekałem ponad tydzień czasu.

  • Ściągamy aplikację AMC Portal - Musimy kliknąć prośbę o lot w miejscu, w którym się znajdujemy. Określamy promień lotu i jego wysokość. Rezerwujemy miejsce do lotu, a następnie musimy potwierdzić, że faktycznie znajdujemy się już w powietrzu. Aplikacja informuje o ograniczeniach w danym obszarze. W dalszej części pokażę jak wygląda sama aplikacja.

  • I to wszystko - możemy latać


Publikacja zdjęć i filmów w sieci


Z informacji, które udało mi się uzyskać jeśli zamierzamy robić zdjęcia lub nagrywać filmy i opublikować je chociażby w serwisie facebook czy instagram, to będzie wymagane pozwolenie od Chorwackiej Administracji Geodezyjnej – Državna Geodetska Uprava Możemy wysłać formularz wykorzystując aplikację zgłoszeniową dgu.gov.hr

Niestety z tego co się dowiedziałem uzyskanie takiej zgody jest niemożliwe dla osób spoza Chorwacji i zgodnie z obowiązującym prawem wykonywanie zdjęć lotniczych do celów prywatnych w miejscach publicznych na terytorium Chorwacji jest zabronione, nie możesz uzyskać zezwolenia jako osoba prywatna na wykonywanie zdjęć z drona.Co mieć na uwadze?