top of page

Jak latać dronem w Czechach (2021)

Zaktualizowano: 7 paź 2021

Przyszedł czas na Czechy. Mój najbliższy sąsiad, tak samo jak i Niemcy. Tak jak w poprzednich krajach, nie będę opisywał ogólnych zasad europejskich. Więc, co jest nam potrzebne do latania dronem w Czechach?


Ubezpieczenie OC


Jeśli używasz drona ważącego więcej niż 20 kg, lub używasz drona w celach komercyjnych, to jako pilot drona musisz mieć zawsze ubezpieczenie drona.


W Republice Czeskiej eksploatacja bezzałogowego statku powietrznego wiąże się z obowiązkiem odpowiedniego ubezpieczenia odpowiedzialności operatora za szkody spowodowane eksploatacją bezzałogowego statku powietrznego . Jedynym wyjątkiem są indywidualne operacje rekreacyjne i sportowe bezzałogowego statku powietrznego o maksymalnej masie startowej do 20 kg.


Minimalna kwota sumy ubezpieczenia, dla której należy ubezpieczyć indywidualne lub zbiorowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane eksploatacją bezzałogowego statku powietrznego, zależy od MTOM i wynosi:


  • 0,25 mln CZK (ok. 45 tyś zł) dla dronów o maksymalnej masie startowej 0,91 kg

  • 1 milion CZK (ok. 180 tyś zł) dla dronów o maksymalnej masie startowej 7 kg

  • 3 mln CZK (ok. 540 tyś zł) dla dronów o maksymalnej masie startowej 20 kg


Zasady, które musimy znać


W każdym kraju, jak i w Czechach mamy wyznaczone strefy, w których drony nie mogą latać (np. parki narodowe, centra miast lub obszary w pobliżu lotnisk) lub mogą latać tylko pod pewnymi warunkami lub gdy wymagają one specjalnego zezwolenia na lot. Dlatego ważne jest, żebyśmy wcześniej sprawdzili, gdzie możemy, a gdzie nie możemy latać dronem.

W Czechach do sprawdzenia stref służy aplikacja, którą znajdziecie tutaj. W aplikacji możemy zaplanować lot oraz sprawdzić strefy i zasady w nich obowiązujące. Samą aplikację opiszę w dalszej części artykułu.


Zasady ograniczające maksymalną wysokość dla stref CTR i ATZ są następujące:


CTR: W odległości większej niż 5,5 km od kontrolowanego lotniska (cała czerwona strefa poza czerwonymi okręgami) można latać wszystkimi dronami, ale do wysokości 100 metrów nad ziemią.


CTR: Możliwy jest lot w odległości mniejszej niż 5,5 km od kontrolowanego lotniska (wewnątrz czerwonych kółek) bez koordynacji z danym lotniskiem, jeżeli dron waży mniej niż 0,91 kg.

Jeżeli masa drona przekracza 0,91 kg lot jest możliwy wyłącznie w porozumieniu z danym lotniskiem, W obu przypadkach maksymalna wysokość lotu jest ograniczona strefami ochronnymi wznoszącymi się nad ziemią (na lotnisku), ale nigdy nie może być wyższa niż 100 metrów nad ziemią.

ATZ: W niekontrolowanych strefach lotnisk (wewnątrz pomarańczowych kółek) można również latać tylko do wysokości 100 metrów nad ziemią.


Wszędzie poza strefami lotniska i innymi obszarami specjalnymi można latać maksymalnie 120 m nad ziemią . I tutaj taka mała ciekawostka, na starych zasad było to aż 300 metrów, wyobraźcie to sobie :D Ale już tak nie jest.


Zakaz lotu bez zezwolenia nad Parkami Narodowymi:


  • Góry Połabskie w Czesko-Saksońskiej Szwajcarii

  • Szumawa na granicy z Bawarią

  • Karkonosze na granicy z Polską

  • Park Narodowy Doliny Dyi w południowych Czechach na granicy z Austrią


Praga


Jeśli chodzi o latanie w stolicy Czech, to muszę Was rozczarować. Praktycznie całe miasto jest objęte strefą i bez zgody nie polatamy.


Opis Aplikacji


Tak wygląda aplikacja. Mamy tutaj widoczne strefy zaznaczone na czerwono i żółto. Obszary czerwone to obszary, na których zabrania się latania bez odpowiedniego zezwolenia. Żółte obszary są to obszary, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Jedynymi wyjątkami są lotniska, na których zawsze trzeba latać poza strefami ochronnymi i latać nie wyżej niż otaczające nas przeszkody.


Możemy kliknąć na wybraną przez siebie strefę i uzyskać o niej dodatkowe informacje, które są wyświetlane w prawym górnym rogu w zakładce Tooltip.

I tutaj widzimy informację, że na tym obszarze mamy wzmożony ruch paralotniarzy i lotni. Więc, jest to dla nas informacja, że musimy w tej strefie zachować szczególną ostrożność podczas latania dronem.

Następna zakładka, którą widzimy to Plan. Służy ona do planowania naszych lotów. Mamy tutaj do ustawienia parametry naszego lotu. Nazwa UAS, promień w jakim będziemy latać (mamy do ustawienia maksymalnie 500 m), wysokość lotu, MTOM drona, czas podany w UTC (na to musimy zwrócić uwagę, żebyśmy się nie pomylili z godziną), oraz czas lotu.

Niebieski okrąg oznacza wybrany obszar w jakim zamierzamy latać.


Po zapisaniu planu lotu, na mapie wyświetli się ikonka drona.


W zakładce My data, dla zarejestrowanych użytkowników są dostępne opcje zapisania swojego drona, oraz możliwość edycji planu lotu.

Oprócz aplikacji w przeglądarce internetowej mamy jeszcze możliwość pobrania aplikacji na smartfona. Dostępna jest w Google Play ora AppStore.

Niestety aplikacja na smartfona jest w języku czeskim. Z tego co jest napisane na stronie, jest to wersja beta. Miałem również problem z logowaniem się, więc ja osobiście zostaję przy wersji na przeglądarkę ;)


Jeśli masz pytanie, napisz komentarz ;)


Życzę udanych lotów i ciekawych widoków ;)Przydatne linki:Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

8 Comments


Waldemar Nowak
Waldemar Nowak
Aug 06, 2023

Fajnie opisane. Ale rozumiem, że te plany lotu składamy przez aplikację tylko w strefach, tak? Tam gdzie nie ma stref nie musimy się oznaczać w aplikacji?

Like

Mariusz Jaszczur
Mariusz Jaszczur
Jul 17, 2023

Dziękuję za cenne wskazówki. Planuję rekreacyjnie polatać DJI Mini2 przy granicy z Polską czy muszę zaplanować lot w podanej aplikacji?Bo OC wynika, że nie muszę wykupić. Za odpowiedz serdecznie dzięuję.

Like

Rafał Bobrowski
Rafał Bobrowski
May 12, 2023

A wiesz może gdzie można takie OC na Czechy wykupić ?

Like

Jeżeli dron (poniżej 250g) jest zarejestrowany w Polsce to czy musimy rejestrować go w urzędzie lotnictwa cywilnego w Czechach?

Like

Tomasz
Tomasz
Jul 28, 2022

Czyli w centrum Pragi zabroniony jest całkowity lot dronem. Niezależnie od wagi i typu operacji.

Like
Replying to

Według informacji, które uzyskałem to jest zakaz i trzeba mieć zakaz. Ale zawsze można skontaktować się kontrolą ruchu lotniczego i się zapytać ;)

Like
bottom of page