• Mateusz Zbaraszewski

Jak latać dronem w Niemczech (2021)

Aktualizacja: 6 dni temu

W tym wpisie postaram się przedstawić jak latać dronem w Niemczech, aby było to bezpieczne dla Nas i otoczenia.


Mimo, że Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego od 2021 roku postanowiła ujednolicić przepisy i procedury dla dronów we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, to trzeba uwzględnić dodatkowe obowiązujące w danym kraju przepisy.


Aby móc latać bezpiecznie w Niemczech i tym samym nie narażając się na jakieś przygody, zalecam zainstalować aplikację Droniq. Można powiedzieć, że jest to odpowiednik polskiej aplikacji DroneRadar. Aplikacja Droniq pomaga pilotom zdalnym przestrzegać obowiązujących przepisów i regulacji podczas planowania i wykonywania lotów .


Aplikacja jest dostosowana do nowego rozporządzenia UE z dnia 31.12.2020, więc można z niej śmiało korzystać.

Droniq dostarcza min. informacje o obszarach i obiektach, nad którymi mogą być ograniczenia (lotniska, szpitale, obiekty przemysłowe i energetyczne, rezerwaty przyrody).

Dzięki aplikacji możesz zarejestrować swoje drony, planować loty i sprawdzać je zgodnie z nowymi przepisami UE.


Kolejną rzeczą jest lokalizacja miejsca startu, dzięki czemu dron jest widoczny dla innych uczestników przestrzeni powietrznej (w UTM), a także mogą zostać ostrzeżeni, jeśli korzystają z aplikacji Droniq. Dostępny jest również dziennik pokładowy do dokumentowania lotów.


Aby móc korzystać ze wszystkich funkcji, konieczna jest rejestracja. Zajmuje ona tylko chwilę, a uzyskujemy tym dostęp do wszystkich funkcji aplikacji.


Tak prezentuje się główny ekran aplikacji Droniq:


Mamy tutaj do wyboru typ drona, obszar w jakim będziemy latać (coś czego mi brakuje w Drone Radar), wysokość lotu, kategorię oraz czas lotu.Możemy wybrać warstwy jakie będą wyświetlane na mapie:A oto sposoby w jaki możemy zaznaczyć swój obszar lotów. Aby jak najdokładniej zawęzić obszar mamy do wyboru kilka funkcji rysowania: promień lotu, wielokąt oraz ścieżka lotu.

Wysokość lotu:


Wybór kategorii:


Kiedy określimy już swoje parametry lotu, to otrzymujemy informację zwrotną, czy lot jest dozwolony (kolor zielony) czy zakazany (kolor czerwony). W przypadku, gdy lot może się odbyć, ale pilot musi uwzględnić wymagania dotyczące swojego lotu, informacja „Uwaga” wyświetla się w kolorze pomarańczowym.


Czyli jeśli pilot musi zwrócić uwagę na dodatkowe aspekty podczas lotu, takie jak np. przeszkody, to pozwolenie na lot wyświetla się na pomarańczowo. Dotknięcie wyświetlacza przenosi nas do przeglądu listy rzeczy do kontroli. Wymienione tutaj symbole i kolor pomarańczowy wskazują, na co pilot musi zwrócić uwagę podczas bieżącego lotu.


Kafelki dostarczają pilotowi informacji o procedurach, których należy przestrzegać podczas lotu. Zasady lotu, których użytkownik już przestrzega, są wyświetlane na zielono. Na czerwono zaznaczono wytyczne, które użytkownik narusza i przez co lot nie jest wyświetlany na zielono. Na pomarańczowo pokazano ogólne instrukcje, których powinien przestrzegać pilot.


Aby uzyskać więcej informacji na temat wymienionych informacji, musimy tylko dotknąć poszczególnych symboli.


Spis wszystkich kafelek:


Depesza NOTAM

Zastrzeżenia

Parametry lotu

Przeszkody

Pilot i operator

Wydarzenia

Infrastruktura krytyczna (zasoby mające podstawowe znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki)

Inne

Przestrzeń powietrzna

Natura

Transport

Gęstość zaludnieniaTak się prezentują informacje z poszczególnych kafelek:

(Wszystkie informacje są podane w języku angielskim lub niemieckim.)


A oto zasady, które musisz znać latając dronem w Niemczech:


  • Dronem nie można latać nad i w odległości 100 metrów od federalnych autostrad, federalnych dróg wodnych i obiektów kolejowych.

  • Dronem nie wolno latać nad obszarami przyrody chronionymi na mocy federalnej ustawy o ochronie przyrody.

  • Drony, które są w stanie nagrywać/robić zdjęcia, czyli po prostu są wyposażone w kamerę, to loty są zabronione nad obszarami mieszkalnymi, chyba że właściciele wyrazili zgodę na lot.

  • Nie można latać dronami w promieniu 1,5 kilometra lub bliżej lotniska.

  • Ubezpieczenie drona jest wymagane dla wszystkich operacji dronów w Niemczech.

  • Drony powyżej 5 kilogramów nie mogą być latane w nocy bez zezwolenia.

  • Drony nie mogą latać powyżej 100 metrów bez pozwolenia. W kontrolowanej przestrzeni powietrznej maksymalna dozwolona wysokość wynosi 50 metrów


Przydatne linki:


Mapa Niemiec ze strefami zakazu lotów dronem: https://map2fly.flynex.de/a/map/fn/(mapSidebarRight:mapInfos)

Depesze NOTAM na terenie Niemiec: https://notaminfo.com/germanymap

Strona Droniq: https://droniq.de/Druga warta uwagi aplikacja na smartfona, która pomoże nam sprawdzić obowiązujące strefy w danym miejscu, to Map2Fly, która jest dostępna Google Sklep Play i App Store.


Map2Fly wyświetla wszystkie istotne i obowiązujące przepisy dla dronów w wybranej lokalizacji.


Tak prezentuje się aplikacja:

Mamy tutaj zaznaczone strefy różnymi kolorami. Kiedy przytrzymamy daną strefę, to wyświetlą nam się o niej informacje. W ustawieniach jest opcja wyłączenia poszczególnych stref, co widać na środkowym zdjęciu powyżej.


Ponadto jeśli wejdziemy na stronę map2fly.flynex.de i się zarejestrujemy, to będziemy mogli planować trasy lotów, tworzyć projekty lotów i udostępniać je innym.


Możemy wybrać datę, godzinę, czas przez jaki będziemy latać oraz miejsce.


Do wyboru jest również obszar. Możemy ustawić wysokość lotu na każdym punkcie oraz prędkość z jaką będzie poruszał się dron.

W następnym kroku wybieramy drona (musimy go wcześniej utworzyć i uzupełnić o nim dane) i na sam koniec mamy opcję exportu misji do PDF lub KML.I to by było tyle, jeśli chodzi o latanie w Niemczech.


Na wszystkie pytania odpowiem w komentarz pod postem ;)