top of page
nowa cena 2.webp

Jak latać dronem w Niemczech (2021)

Zaktualizowano: 15 wrz 2021

W tym wpisie postaram się przedstawić jak latać dronem w Niemczech, aby było to bezpieczne dla Nas i otoczenia. Nie będę tu omawiał ogólnych zasad Europejskich, zakładam, że je znacie ;)


Mimo, że Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego od 2021 roku postanowiła ujednolicić przepisy i procedury dla dronów we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, to trzeba uwzględnić dodatkowe obowiązujące w danym kraju przepisy.
Ubezpieczenie OC


Ubezpieczenie drona jest wymagane dla wszystkich operacji dronów w Niemczech. Według informacji, które udało mi się uzyskać, to suma na jaką należy się zabezpieczyć to około 1 mln euro. Także, jeśli nawet wybieramy się na jeden dzień, to warto wykupić sobie jednodniową polisę i latać ze spokojną głową ;)


Loty nad obszarami mieszkalnymi - czyli niemiecka prywatność


Wymagania krajowego LuftVO


Zgodnie z nową regulacją krajową w niemieckim rozporządzeniu o lotnictwie (LuftVO), uregulowano, że wszystkie drony z kamerami nie mogą latać nad nieruchomościami mieszkalnymi, chyba że właściciel wyraźnie wyrazi na to zgodę.


Wyjątki:


 • Drony poniżej 250g bez kamery.

Nad terenem mieszkalnym i nieruchomościami mieszkalnymi może znajdować się dron na wysokości od 100 do 120 metrów, jeżeli:


 • przelot jest absolutnie konieczny i nie może być wykonywany nad terenami publicznymi (np. drogami)

 • istnieje uzasadniony interes (np. zlecenie raportu)

 • uzyskanie pozwoleń jest nieuzasadnione (np. zbyt duża liczba mieszkańców w osiedlu wielopiętrowym / szeregowym)

 • lot odbywa się między godziną 6:00 a 22:00.

 • nie ma zwiększonego zakłócenia hałasem

 • zachowana jest prywatność

 • mieszkańcy (w miarę możliwości) zostali poinformowani


Publikacja zdjęć


Publikacja zdjęć, a ochrona danych i prawa osobiste. Należy uważać jakie zdjęcia robimy i jakie będziemy później chcieli opublikować w sieci. Za pomocą kamery możemy zbierać dane osobiste, poprzez nagrywanie czy zrobienie zdjęcia. Stwarza to dla nas obowiązki trudne do zrealizowania w praktyce. Czyli kontakt z daną osobą, pozwolenie na publikacje itp.


Danymi osobowymi są imię i nazwisko, wygląd osoby czy tablice rejestracyjne pojazdów. Nie należy ich fotografować bez zgody.


Nie należy nadmiernie zakłócać spokoju ludziom wypoczywającymi nad jeziorami czy w parkach. I tutaj też warto zaznaczyć, że nie ma znaczenia, czy faktycznie robimy zdjęcia czy nie. Wystarczy sprawić wrażenie, że nagrywamy coś dronem.Zasady, które musimy znać


 • Dronem nie można latać nad i w odległości 100 metrów od federalnych autostrad, federalnych dróg wodnych i obiektów kolejowych.

 • Dronem nie wolno latać nad obszarami przyrody chronionymi na mocy federalnej ustawy o ochronie przyrody.

i tutaj są wyjątki


Latanie w rezerwatach przyrody jest możliwe gdy:


 1. dron leci tylko na wysokości od 100 do 120 metrów

 2. lot jest konieczny, np. do zlecenia

 • Nie można latać dronami w promieniu 1,5 kilometra lub bliżej lotniska.

 • Drony powyżej 5 kilogramów nie mogą być latane w nocy bez zezwolenia.

 • Drony nie mogą latać powyżej 120 metrów bez pozwolenia. W kontrolowanej przestrzeni powietrznej maksymalna dozwolona wysokość wynosi 50 metrów

 • Dronem można latać nad basenami pływackimi, basenami na świeżym powietrzu i plażami poza godzinami otwarcia. Loty w trakcie otwarcia są zabronione.


Należy zachować odległość 100 metrów od:


 • Miejsc wypadków

 • Obiektów przemysłowych, zakładów karnych

 • Obiektów wojskowych

 • Centralnego wytwarzania i dystrybucji energii

 • Policji/organów konstytucyjnych

 • Szpitali


Co jeśli chcemy latać w przestrzeni kontrolowanej?


W przypadku wykonywania lotów dronem, bliżej niż 1,5 km od granicy lotniska i/lub na wysokościach powyżej 50 m, trzeba uzyskać zgodę wieży kontroli ruchu lotniczego w miejscu w którym zamierzamy latać. Taka zgoda jest zwykle opatrzona dodatkowymi warunkami wykonywania lotów.


Tutaj znajdziesz przegląd władz lotniczych w każdym landzie. Wymienione są tam szczegółowe przepisy obowiązujące w danym landzie.


Aby uzyskać zgodę należy napisać maila na właściwy adres w danym regionie. Należy to zrobić przeważnie na 5-6 dni przed planowanym lotem.Co jest nam potrzebne?


Aby móc latać bezpiecznie w Niemczech i tym samym nie narażając się na jakieś przygody, zalecam zainstalować aplikację Droniq (nie jest wymagana przez prawo, aby móc latać dronem). Można powiedzieć, że jest to odpowiednik polskiej aplikacji DroneRadar. Aplikacja Droniq pomaga pilotom zdalnym przestrzegać obowiązujących przepisów i regulacji podczas planowania i wykonywania lotów .


Aplikacja jest dostosowana do nowego rozporządzenia UE z dnia 31.12.2020, więc można z niej śmiało korzystać.


Droniq dostarcza min. informacje o obszarach i obiektach, nad którymi mogą być ograniczenia (lotniska, szpitale, obiekty przemysłowe i energetyczne, rezerwaty przyrody).

Dzięki aplikacji możesz zarejestrować swoje drony, planować loty i sprawdzać je zgodnie z nowymi przepisami UE.


Kolejną rzeczą jest lokalizacja miejsca startu, dzięki czemu dron jest widoczny dla innych uczestników przestrzeni powietrznej (w UTM), a także mogą zostać ostrzeżeni, jeśli korzystają z aplikacji Droniq. Dostępny jest również dziennik pokładowy do dokumentowania lotów.


Aby móc korzystać ze wszystkich funkcji, konieczna jest rejestracja. Zajmuje ona tylko chwilę, a uzyskujemy tym dostęp do wszystkich funkcji aplikacji.


Opis Aplikacji DRONIQ


Tak prezentuje się główny ekran aplikacji Droniq:


Mamy tutaj do wyboru typ drona, obszar w jakim będziemy latać (coś czego mi brakuje w Drone Radar), wysokość lotu, kategorię oraz czas lotu.Możemy wybrać warstwy jakie będą wyświetlane na mapie:A oto sposoby w jaki możemy zaznaczyć swój obszar lotów. Aby jak najdokładniej zawęzić obszar mamy do wyboru kilka funkcji rysowania: promień lotu, wielokąt oraz ścieżka lotu.

Wysokość lotu:


Wybór kategorii:


Kiedy określimy już swoje parametry lotu, to otrzymujemy informację zwrotną, czy lot jest dozwolony (kolor zielony) czy zakazany (kolor czerwony). W przypadku, gdy lot może się odbyć, ale pilot musi uwzględnić wymagania dotyczące swojego lotu, informacja „Uwaga” wyświetla się w kolorze pomarańczowym.


Czyli jeśli pilot musi zwrócić uwagę na dodatkowe aspekty podczas lotu, takie jak np. przeszkody, to pozwolenie na lot wyświetla się na pomarańczowo. Dotknięcie wyświetlacza przenosi nas do przeglądu listy rzeczy do kontroli. Wymienione tutaj symbole i kolor pomarańczowy wskazują, na co pilot musi zwrócić uwagę podczas bieżącego lotu.


Kafelki dostarczają pilotowi informacje o procedurach, których należy przestrzegać podczas lotu. Zasady lotu, których użytkownik już przestrzega, są wyświetlane na zielono. Na czerwono zaznaczono wytyczne, które użytkownik narusza i przez co lot nie jest wyświetlany na zielono. Na pomarańczowo pokazano ogólne instrukcje, których powinien przestrzegać pilot.


Aby uzyskać więcej informacji na temat wymienionych informacji, musimy tylko dotknąć poszczególnych symboli.


Spis wszystkich kafelek:


Depesza NOTAM

Zastrzeżenia

Parametry lotu

Przeszkody

Pilot i operator

Wydarzenia

Infrastruktura krytyczna (zasoby mające podstawowe znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki)

Inne

Przestrzeń powietrzna

Natura

Transport

Gęstość zaludnieniaTak się prezentują informacje z poszczególnych kafelek:

(Wszystkie informacje są podane w języku angielskim lub niemieckim.)Przydatne linki:
Druga aplikacja - Map2Fly


Można jeszcze zerknąć na drugą aplikację, która pomoże nam sprawdzić obowiązujące strefy w danym miejscu. To Map2Ffly, która jest również dostępna Google Sklep Play i App Store.


Map2Fly wyświetla wszystkie istotne i obowiązujące przepisy dla dronów w wybranej lokalizacji.


Tak prezentuje się aplikacja:

Mamy tutaj zaznaczone strefy różnymi kolorami. Kiedy przytrzymamy daną strefę, to wyświetlą nam się o niej informacje. W ustawieniach jest opcja wyłączenia poszczególnych stref, co widać na środkowym zdjęciu powyżej.


Ponadto jeśli wejdziemy na stronę map2fly.flynex.de i się zarejestrujemy, to będziemy mogli planować trasy lotów, tworzyć projekty lotów i udostępniać je innym.


Możemy wybrać datę, godzinę, czas przez jaki będziemy latać oraz miejsce.


Do wyboru jest również obszar. Możemy ustawić wysokość lotu na każdym punkcie oraz prędkość z jaką będzie poruszał się dron.

W następnym kroku wybieramy drona (musimy go wcześniej utworzyć i uzupełnić o nim dane) i na sam koniec mamy opcję exportu misji do PDF lub KML.
I to by było tyle, jeśli chodzi o latanie w Niemczech.


Na wszystkie pytania odpowiem w komentarz pod postem ;)Informacje aktualizowane na sierpień 2021


A poniżej film, w którym omawiam przepisy oraz bardziej szczegółowo aplikację Droniq ;)Przydatne linki:


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 kommentar


Tomasz L.
Tomasz L.
25 nov. 2022

Witam W Polsce zrobiłem A-1, A-3, oraz NSTS-1 czy w Niemczech jest to wszystko akceptowalne. Tomasz

info@luftvision-frankfurt.de

Ps.

Możesz odpisać na maila


Gilla
baner fb 2 cena.webp
bottom of page